Zijn onze bloemzaden biologisch?

Patrick Veldman| Geschreven op

Lees wat onderzoek naar residuen op conventioneel bloemzaad laat zien en hoe wij kiezen voor kwaliteit, biodiversiteit en veilige bloemen voor insecten.

Zijn onze bloemzaden biologisch?
Direct naar

Een bloemenweide zaai je meestal niet alleen voor het mooie plaatje. Met wilde bloemen creëer je voedsel en leefruimte voor bijen, vlinders en andere nuttige insecten en draag je bij aan de biodiversiteit in je omgeving. Dan wil je natuurlijk wel weten waar je bloemzaad vandaan komt en hoe het is geproduceerd.

Een vraag die we regelmatig krijgen, is of onze bloemzaden biologisch zijn. Dat is niet het geval: ze worden conventioneel geteeld en zijn daarom niet biologisch gecertificeerd. 

Voor ons houdt het verhaal daar niet op. We kijken kritisch naar de soorten die we aanbieden en de bijdrage die ze kunnen leveren aan de biodiversiteit. Ook willen we weten wat het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen tijdens de zaadteelt uiteindelijk betekent voor de bloemen die eruit groeien.

Om daar meer inzicht in te krijgen, heeft onze leverancier onderzoek laten uitvoeren. Daarbij is gekeken naar eventuele residuen op conventioneel geteelde zaden én naar de bloemen die daaruit groeien. Wat dat onderzoek laat zien en waar wij op letten bij de selectie van onze bloemzaden, lees je in deze blog.

Onderzoek naar residuen op bloemzaden

Voor het onderzoek zijn 14 verschillende partijen conventioneel geteeld bloemzaad door een onafhankelijk laboratorium getest op resten van gewasbeschermingsmiddelen. Bij vijf partijen werden geen residuen aangetroffen. Op de overige partijen werden wel kleine hoeveelheden van verschillende stoffen gevonden.

Voor ons is vooral interessant wat er daarna gebeurt. Blijven deze stoffen achter op het zaad of komen ze uiteindelijk ook in de bloem terecht? Om dat te onderzoeken, is een deel van de geteste zaden gezaaid en opgekweekt tot bloeiende planten. Vervolgens zijn ook de bloemen in het laboratorium onderzocht op residuen.

Komen residuen op het zaad ook in de bloemen terecht?

Bij zeven van de acht onderzochte bloemsoorten werden geen residuen in de bloemen aangetroffen. Stoffen die eerder wel op het zaad waren gevonden, kwamen dus niet terug in de uiteindelijke bloemen.

Bij één soort, Reseda odorata, werden wel vier verschillende stoffen in de bloemen gevonden. Dit waren echter andere stoffen dan eerder op het zaad waren aangetroffen. Er werd dan ook geen verband gevonden tussen de residuen op het zaad en die in de bloem. De onderzoekers vermoeden dat de aangetroffen stoffen mogelijk vanuit de bodem door de plant zijn opgenomen.

De belangrijkste conclusie uit het onderzoek is dan ook dat er geen overdracht is aangetoond van de gevonden residuen op het zaad naar de bloemen. De resultaten geven daarmee vertrouwen dat je onze conventioneel geteelde bloemzaden kunt zaaien, zonder dat eventueel aanwezige residuen op het zaad terechtkomen in de bloemen waar bijen en andere insecten op afkomen.

Waarom deze resultaten belangrijk zijn

De resultaten van het onderzoek zijn voor ons belangrijk, juist omdat residuen van gewasbeschermingsmiddelen ook kunnen voorkomen op planten die aantrekkelijk zijn voor nuttige insecten. Dat blijkt onder meer uit recent onderzoek van Kassa en PAN-NL.

Zij onderzochten 17 tuinplanten van Welkoop, Praxis en Intratuin, waaronder verschillende planten die juist veel door insecten worden bezocht. Op alle onderzochte planten werden residuen aangetroffen. In totaal ging het om 32 verschillende pesticiden, waaronder stoffen die schadelijk kunnen zijn voor insecten.

Dat maakt de resultaten van het onderzoek naar onze bloemzaden des te relevanter. Daarbij werd geen overdracht aangetoond van de gevonden residuen op het zaad naar de bloemen die daaruit groeiden. 

We kijken verder dan alleen biologische certificering

Bij de samenstelling van onze bloemenmengsels kijken we kritisch naar de soorten die we opnemen en de bijdrage die ze leveren aan biodiversiteitsherstel. Een groot deel van ons assortiment bestaat uit inheemse soorten, die van nature voorkomen in onze omgeving en voedsel bieden aan lokale insecten.

Ook uitheemse soorten sluiten we niet uit, zolang ze niet invasief zijn en een duidelijke meerwaarde hebben voor nuttige insecten. Zo kan goudsbloem bijvoorbeeld zweefvliegen aantrekken, waarvan de larven bladluizen eten. Daarmee is de plant niet alleen een voedselbron voor insecten, maar kan deze ook bijdragen aan een natuurlijk evenwicht in de moestuin.

Wat voor ons telt bij goed bloemzaad 

Uiteindelijk kijken we naar het totaalplaatje. We willen bloemzaden aanbieden die van goede kwaliteit zijn, passen bij onze visie op biodiversiteit en tegelijkertijd betaalbaar blijven. Daarbij blijven we kritisch op de soorten die we opnemen én op de manier waarop het zaad wordt geproduceerd.

Tegelijkertijd blijven we kritisch kijken naar ons assortiment en naar nieuwe ontwikkelingen. Dat we nu geen biologisch gecertificeerde zaden aanbieden, betekent niet dat dit in de toekomst zo blijft. Uiteindelijk zoeken we steeds naar bloemzaden waar we volledig achter staan: goede kwaliteit voor een eerlijke prijs, met oog voor biodiversiteit en de natuur.